Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Prabutach

MOLESTOWANIE - reaguj, nie bądź obojętny !!!

9 marca 2023

Molestowanie seksualne dzieci przynosi ogromne cierpienia samemu dziecku, ale nierzadko tkwi też ono u podłoża jego psychicznych problemów już jako osoby dorosłej. Molestowania seksualnego dzieci dopuszczają się zarówno osoby obce, jak i zupełnie bliskie. Jak rozpoznać molestowanie seksualne dzieci i jakie ma ono skutki? Jak zapobiegać molestowaniu seksualnemu dzieci?

 

Skutki molestowania seksualnego mogą być zdecydowanie mniej dotkliwe dla dziecka, a później i dorosłego, jeśli zareagujemy od razu, gdy zauważymy niepokojące objawy lub gdy dziecko samo nam się zwierzy.

Molestowanie seksualne dzieci zostaje z dorosłym już człowiekiem często na całe życie. Większość z nas wspomina dzieciństwo jako krainę szczęśliwości, otoczenie opieką rodziców i brak konieczności podejmowania samodzielnych decyzji. Chętnie byśmy do tych czasów wrócili. Molestowanie seksualne dzieci sprawia jednak, że ci, którzy go doznali, wspominają ten okres, który powinien być najpiękniejszy w życiu, jako koszmar. Trudno się od niego uwolnić - poczucie winy, wstydu, ale i krzywdy oraz bezustanny lęk utrudniają szczęśliwe dorosłe życie.

Molestowanie seksualne dzieci to nie tylko seks

Powracające myśli, obrazy, stany uczuciowe (lęk, depresja, przygnębienie) wpływają na nasze zachowanie, życie wewnętrzne i kontakty z innymi ludźmi. Jeśli wspomnienia dotyczą przekroczenia naszych intymnych granic, są one wyjątkowo bolesne.

 

1. Dziecko, które doświadcza aktów molestowania, z reguły zamyka się w sobie, nie chce uczestniczyć w zabawach z innymi dziećmi albo bawi się w sposób odbiegający od rozwojowych norm. Trzyma się na uboczu, staje się płaczliwe, smutne, często depresyjne. Na pełne troski pytania dorosłych o powód złego samopoczucia, nie umie dać jasnej odpowiedzi. "Zmienia się w oczach", stając się niejednokrotnie nadmiernie dorosłe.

2. Uwagę powinna zwrócić sytuacja, gdy dziecko prosi o ograniczenie kontaktu z panem X lub wujkiem Y. Ale pamiętajmy - nie zawsze jest to możliwe. Często osoba wykorzystująca dziecko żyje w rodzinie, niejednokrotnie inni dorośli biorą ją w obronę. Dzieci, wobec których granice zostały przekroczone, aby uniknąć dalszego napastowania, odcinają się od możliwości odczuwania, tak fizycznego jak i emocjonalnego. Stają się jakby "niewidoczne".

Paweł Strzelczyk

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-03-09
Data publikacji:2023-03-09
Osoba sporządzająca dokument:Paweł Strzelczyk
Osoba wprowadzająca dokument:Paweł Strzelczyk
Liczba odwiedzin:485